..Nejčtenější článek: Příjmení.


...Jestli jste trochu jako já a máte problém vymyslet například anglická příjmení do svých povídek, na wiki je
...celkem slušný seznam ... některá příjmení vám tady dám ...
...Pro začátek: Příjmení vznikala postupně, zprvu u šlechticů v podobě přídomku. Například v 16. století již
...příjmení používala většina obyvatel, příjmení však nebylo striktně dědičné. V minulosti docházelo v některých
...obdobích nezřídka k tomu, že členové určité rodiny přejímali příjmení podle označení hospodářské usedlosti,
...na níž se usídlili, a která byla takto pojmenována zpravidla po dřívějších majitelích. Povinné používání
...příjmení v českých zemích zavedla císařovna Marie Terezie.
.číst článek................

Naopak věci dosti nepraktické

Můj milý ... worde???

26. května 2013 v 5:15 | © BellaQa
Pozn.: A to jí "kurva" nevadí, že on sedí a řídí její MILOVANÉ auto? O_O

ASI TAKHLE SI DĚLÁM VE WORDU VÝPISKY ... A PAK (KDYŽ JSEM CELÝ DEN VZHŮRU) ZAČNU SI PSÁT POZNÁMKY SAMA SE SEBOU XD

-aneb ať žije podtrhávání textu červenou barvou

P.S.: to první je prostě poznámka k něčemu, co vás teoreticky nemusí zajímat, pointa je v tom, že mému wordu musím upravit slovníček xD ... jinak se nebudeme nikdy bavit na ÚROVNI!

Zase se nám zatmělo aneb fáze Měsíce v jednom dni

18. června 2011 v 0:29 | © BellaQa

Dne 15.6.2011 (předevčír) byl krásně vidět úplňkový Měsíc. A nejen to, dokonce bylo zatmění, které bývá 2x až 3x do roka. Dokonce jsem někde slyšela, že právě toto zatmění, trvající 100 minut, bylo nejdelší za posledních 11 let.

Zatmění Měsíce vlastně vzniká postavením Slunce, Země a Měsíce do přímky, kde Země je uprostřed, tudíž zastiňuje Měsíc, který neodráží sluneční paprsky. Měsíc je při zatmění červený, díky slunečním paprskům, které se lámou v atmosféře. (Červené světlo se láme nejvíce). Pardon za tu kapku teorie, ale zjistila jsem, že dost lidí neví, čím je vlastně zatmění způsobeno, což je velká chyba...

Ve středu večer, asi kolem 9 hodiny jsme vyrazili do malé hvězdárny (střecha divadla, o které by nikdo netipoval, že je to hvězdárna), kde jsme se pomalu slézali (asi 50 lidí) a koukali teleskopem na noční oblohu. Překvapovala mě mozková činnost některých příchozích. "Proč ten Měsíc nejde vidět, že je takový tmavý?" Tohle by nejspíš mělo dojít každému, že při zatmění holt nejde vidět měsíc v celé své kráse (temný, rudý Měsíc byl ovšem velmi vzrušující ^^). Musela jsem se smát ... Pak jsme postoupili kousíček dál (skoro jsme se zabili, když jsme na střeše nic neviděli a měli překračovat hromosvod =D) a koukali na Saturn ... Miniaturní planetka, ze které nám možná mávali zelení mužíčci, ale kvůli ne zrovna kvalitním přístrojům jsme je neviděli =)

Když jsme odcházeli mohlo být možná 21:45 ... kolem 22:15 měl být Měsíc v úplném zatmění, natáčela jsem asi půl hodinky (už z domova), to byl Měsíc cca na 50% osvícený =)) bylo to jako všechny fáze měsíce v hodině a půl (cca) ... fascinující ... měla jsem štěstí s příznivým počasím, teď mi už jen zbývá pořádně si prohlédnout povrch Měsíce =) na vlastní oči ...

Zajímavost:

Je to už velmi dávno, kdy Země přinutila Měsíc, aby k ní přivracel stále stejnou polokouli. Tento dvorný způsob tance, označovaný jako vázaná rotace, je ve Sluneční soustavě celkem běžný a každý z vás si ho dokáže snadno představit. Stačí si jen uvědomit, že Měsíc se kolem své osy otočí za stejnou dobu, za jakou oběhne kolem Země.


Zdroj zajímavosti a citátu + obrázku níže: mesic.astronomie.cz, článek byl napsán vlastními slovy, ze zkušeností, které mám a ze zážitků ... titulní obrázek je ze serveru novinky.cz ... dolní obrázek je měsíční povrch se stopami astronautů, autor NASA


"Ze všech tvorů, kteří až dosud obývali Zemi, byli opolidé první, kdo se upřeně zahleděli na Lunu. A třebaže se na to Ten, jenž hledí na Měsíc nedovedl upamatovat, pokoušel se občas, když byl ještě velmi mladý, natáhnout a dotknout oné duchovité tváře stoupající nad vršky kopců."

Arthur C. Clarke, Vesmírná odysea 2001
 
 

Reklama
Copyright BellaQa | 2009 - 2016 | www.bellaqa.blog.cz | royal.horses@seznam.cz | insta: ac_clarejames
.