..Nejčtenější článek: Příjmení.


...Jestli jste trochu jako já a máte problém vymyslet například anglická příjmení do svých povídek, na wiki je
...celkem slušný seznam ... některá příjmení vám tady dám ...
...Pro začátek: Příjmení vznikala postupně, zprvu u šlechticů v podobě přídomku. Například v 16. století již
...příjmení používala většina obyvatel, příjmení však nebylo striktně dědičné. V minulosti docházelo v některých
...obdobích nezřídka k tomu, že členové určité rodiny přejímali příjmení podle označení hospodářské usedlosti,
...na níž se usídlili, a která byla takto pojmenována zpravidla po dřívějších majitelích. Povinné používání
...příjmení v českých zemích zavedla císařovna Marie Terezie.
.číst článek................

Hry

Lan párty // URF edice

24. dubna 2016 v 17:27 | © Bellaqa
Další víkendová akce (i když byl pátek) se nesla v duchu kolektivní zábavy. Tentokrát tedy nešlo o žádnou fyzickou aktivitu, pokud nepovažujete třískání do klávesnice za nějakou námahu. Slezla se parta pěti lidí, v jednom bytě, v jedné místnosti a přinesla s sebou své miláčky... kompy.

Celé to začalo cca v 5 v podvečer, když jsme se slezli u bráchy doma a vybrali si místo k sezení. A že v obýváku není úplně místo pro pět lidí a pět počítačů, to je snad všem jasný. Přesto jsme se vlezli a začali se postupně připojovat do hry. Řeč je především o League of Legends (pochopitelně) jelikož byl tento víkend spuštěn herní režim U.R.F. (Ultra Rapid Fire), ve kterém jsou zkráceny přebíjecí doby kouzel a hráčova mana se nikdy nevyčerpá, takže jednoduše řečeno - pořádný nářez!

Normálně bych článek ani nepsala, proč taky, ovšem taková lan párty, na které se kazí všechno, co k lan párty neodmyslitelně patří... to už si nějaké to slovo zaslouží.


1. LOL bez LOL
Takže jak jsem psala, sešli jsme se primárně kvůli hry League of Legends. Všichni jsme se připojili, založili skupinu a co se nestalo... přetížily se servery. Několik minut jsme se marně pokoušeli dostat do hry. Nakonec jsme naše snažení hodili stranou a začali řešit, kterou hru si tedy zahrajeme.

2. Stronghold, Age of Empires, ReVolt, Warcraft, ...
Padaly nejrůznější návrhy od klasik jako je AoE nebo Lord of the Rings. Nastal další problém. Nedokázali jsme spárovat počítače, ačkoliv jsme měli v místnosti zkušené mozky, které počítačům rozumí, technika nespolupracovala (připojit Age of Empires je dnes už opravdu zázrak). Nakonec jsme na flashku hodily ReVolt, každý si hru přetáhnul a připojili jsme se (několik minut jsme strávili u kola v tunelu a to vám řeknu... to byl zážitek).


3. LOL SERVERY FUNGUJÍ!
Během večera jsme si zahráli spousty zápasů a neskutečně jsme se bavili. Smáli jsme se při prohře, radovali jsme se z výhry. Nakonec jsme usoudili, že taktika SUPPORT TEAM je nejspolehlivější a vybírali jsme si hrdiny, které by si asi nikdo jinak na URF nevybral (kombinace BARD, SONA, BLITZCRANK, MORGANA, NAMI je vražedná!). Osobně jsem dávala přednost Morganě, protože její permanentní štít je pro některé oponenty noční můra. A tak jsme hráli hru za hrou a konečně splnily účel celé lanky.

Později jsme se ještě dokopali k Warcraftu, který jsem hrála poprvé, ale nakonec jsme se zase vrálili k lolku. Dopadlo to tak, že venku začalo svítat a všichni pomalu ztráceli nadšení ze hry, jelikož nikdo kvůli zívání nezavřel hubu, až se od počítače odvrátil jeden po druhém, aby se mohli na gauči natáhnout. Přibližně v osm hodin ráno jsem sbalila notebook a vyrazila domů. Původně jsme plánovali celou lan protáhnout do soboty, ale jelikož zásoby alkoholu byly spotřebovány a ostatní si na sobotu naplánovali další záležitosti, celou věc jsme to ráno rozpustili (chlapci to tedy zařízli na gauči, v kolik odešli, to nemám páru). Já se doma osprchovala, oddala se blaženému spánku a zbytek dne jsem si už dohrála osamotě. Režim URF je víkendová záležitost, tudíž je třeba si jí plnými doušky vychutnat, zítra už hra zajede do starých známých kolejí.

Teď už mě jen čeká sobotní výprodej knih a já můžu říct, že duben rozhodně nebyl nudný měsíc!

League of Legends

1. března 2016 v 18:40 | © Bellaqa
To, že je League of Legends závislácká hra, to pochopí každý hráč, který s ní začne, ale že má tato značka opravdový potencionál i na jiných polích než jen v tom herním?

Začnu tím, proč s tím teď začínám. Spousta hráčů má svou jednu nejoblíbenější hru. Může pro něj mít sentimentální význam (jako pro mě např. Tomb Raider jakožto dětský sen stát se archeoložkou - ovšem takovou co nosí dvě pistole a zabíjí dinosaury v džungli a mumie v Egyptských hrobkách), nebo ji má rád kvůli příběhu (Assassin's Creed Brotherhood - Řím nepostavili za den a co teprve Benátky, to musela být makačka), grafice (Skyrim - viděli jste ty draky?), strategii (Age of Empires - hlavně rychle najít na mapě ovečky a zavřit je do ohrádky), hádankám (Neverhood - plastelína) nebo prostě jen rád hraje s kamarády. Ale když jsem hru začala hrát v únoru tohoto roku, rozhodně mě nenapadlo, že se stane jednou z mých závislostí.

Žádná počítačová hra není moje závislost. Myslím žádná konkrétní. Ano hry jsou mým koníčkem a mám své oblíbené tituly, ale žádným titulem nejsem posedlá. Tedy nebyla jsem. Až do února.
Důvodem, proč mě LOL tak oslovil je fakt, že má co nabídnout i mimo dění hry. Začnu tím zřejmým. Hudba... hned co si LOL zapnete, čeká vás logovací obrazovka s nějakou více či méně epickou skladbou.

A moje dobrodružství začalo s tou nejepičtější ze všech.Nezáleží co posloucháte. Pokud začnete hru hrát denně, na logovací hudbu si zvyknete a zamilujete si jí (pokud si ovšem jako suchaři nezrušíte hudbu úplně). Škála hudebních stylů League of Legends je víc než široká. Pokud hledáte něco oddechovějšího doporučuji soudtrack z roku 2015, který obsahuje 15 převážně orchestrálních písní. Pro metaláky \m/ doporučuji! Soundtrack z Pentakillu: Smite and Ignite a nakonec nemůžu zapomenou na song, který si možná někteří s LOL nespojují, ale rozhodně k němu neodmyslytelně patří (dovoluju si říct, že bez League of Legends by nikdy nevznikl) a to právě song Americké skupiny Imagine Dragons - Warriors.
Nikdy nebudu litovat času, který jsem strávila sledováním "dokumentu" Frequencies, který nastiňuje práci zaměstnanců Riotu, kteří se starají o hudební požitek ze hry. Pomyslete na to, že hra je zdarma a pokud jste si nekoupili jedinou bonusovou věc za reálné peníze, tito lidé pro vás dělají zcela zdarma...

Další peckou League of Legends je literární stránka tohoto dovoluji si říct - fenoménu. Díky české podpoře si vše můžeme užít aniž by nás omezovala neznalost anglického jazyka. A mohu jen doporučit projít si některé z příběhů na stránkách League of Legends, protože pokud jste knihomolem, rozhodně neskončíte číst po první kapitole. Momentálně se Riot vytasil s předělávkou příběhů o "Strašidelnicích" (The Harrowing - původně event/mód ve hře oslavující Halloween). Letos jsme se eventu nedočkali, zato se Riot netajil tím, že chce svým postavám dodat hloubku a proto začal předělávat jejich jednoduché životní příběhy. Začal vše mnohem více proplétat a řekla bych, že najal profesionály, kteří o psaní něco ví.

Mimo hudbu a povídky se můžu dále zaměřit na umělecké zpracování hry. Jednou za čas se Riot pochlubí novým dítětem v podobě šampiona, který má historii, schopnosti a brzy také své fanoušky. A to hlavně díky jeho zpracování. Pro některé (jako jsem například já) je skoro nemožné nakreslit něco z vlastní hlavy tak, aby to fungovalo i na papíře (případně v grafickém programu) ovšem ti od League of Legends nejsou žádní amatéři. Co chvíli nám podstčí nový skin a některé jsou opravdu povedené... až člověk začne žárlit na talent jejich tvůrců.Tak a dostávám se na úplný konec toho, co - alespoň pro mě - dělá League of Legends více než skvělou hrou a tím je (včetně již jmenovaného) každoroční mistrovství světa, konající se od roku 2011. Pro někoho to bude naprostý nesmysl... mistrovství světa v počítačové hře? Ale věřte nebo ne, funguje to. Každý rok se sejde hromada nadšenců a fandí jednomu z těch nejlepších týmu na světě... Jsou to nervy, ale hlavně je to zábava. Člověk něco pochytí, něco nového zjistí a pak se to může pokusit přenést do svých herních strategií a může tím vylepšit svou balanci výher.

Takže to je jen malý výčet věcí, které doplňují jinak skvělou hru, která samozřejmě má své chyby (ehm ehm... komunita lidí, co milují slova jako noob nebo report), navzdory tomu jsem si uvědomila, že se jedná o mou závislost. A to ne proto, že bych musela hru každý den hrát... ale proto, že ráda poslouchám její skladby a na nákupy nosím tašku s motivem LOL, vlastnoručně nakreslenou. Navíc mi myš jezdí po podložce s takový malým roztomilým satánkem, kterého všichni nenávidí... kromě mě. Já ho naprosto miluju! Viz má taška ^^

P.S. tenhle článek jsem psala těsně předtím, než jsem si šla League of Legends zahrát a psala jsem ho i při čekání na zápas... no co, dostala jsem při tom všem vypisování chuť na hru ^^

The Neverhood

2. května 2015 v 21:33 | © Bellaqa
1996, plastelína, jeden chytrý nápad, sympatická hlavní postava a naprosto šílený soundtrack. Zplácejte to všechno dohromady a vyjde vám jedna z nejlepších adventur všech dob! Ne nadarmo se říká, že staré hry jsou nejlepší a dokazuje to fakt, že se k nim lidé stále vracejí. Vezměme si např. The Incredible Machine, Lemmings, Tomb Raider nebo Jazz Jackrabbit 2. Pravdou zůstává, že The Neverhood zůstane převážně v srdcích hráčů, kteří pamatují minulé století.

Na první pohled by se mohlo zdát, že hra je určená spíše pro malé děti. Nenechte se zmást. I chytřejší mozky se na hádankách ze hry mohou zaseknout. Navíc dítěti může hra připadat děsivá, mluvím z vlastní zkušenosti. Po zhruba deseti-patnácti letech jsem se ke hře vrátila. A hudba mi naháněla stejnou husí kůži, jako tehdy.

Budete potřebovat papír, tužku a hromadu trpělivosti.


Na ovládání se dá zvyknout rychle. Klik sem, klik tam. Záludnější stránkou hry jsou hádanky. Na první narazíte hned v druhé místnosti (páka a dveře v první místnosti tak úplně hádankou nejsou). Některé vyžadují logické uvažování, některé hudební sluch, jiné zase trpělivost. Hra má rychlý spád a dá se z přehledem zvládnout během několika hodin. Tím spíš, pokud si hru z dětství pamatujete. Můžete u ní ale také strávit několik dní. Taky se dost nachodíte. Když jsme se sourozenci hru hráli poprvé, rozesmály nás památné momenty, jako byla cesta dlouhou "pamětní" chodbou nebo jedlá muchomůrka.

..
.
..

Hrou vás provází Klaymen, sice toho moc neví, ale osud Neverhoodu leží v jeho dlouhých rukách. Vlastně ve vašich rukách. S konečným rozhodnutím vám taky pomůže postava Willieho, který pro Klaymena připravil krátkou zprávu na disketkách, které během hry budete sbírat. Postupně se vám odhaluje příběh Hoborga, stvořitele, který si ve své samotě vyfazolil syna Klogga, už to jeho jméno zní prohnaně... ten se pokusí vzít Hoborgu korunu a vládnout Neverhoodu.

Hra má 2 základní pohledy a to 2D (pohled převážně v místnosti nebo v oblasti, kde řešíte nějakou hádanku) a 3D (pohled, ve kterém Klaymena nevidíte, pouze se pohybujete dopředu nebo do stran. Navíc se ve hře vyskytují scénky, během kterých Klaymena neovládáte. Pokud se do hry chcete pustit a zatím jste s ní neměli co dočinění, nedoporučuji v článku pokračovat.


Hra má tři možné konce. Pro mě byl vždy jen jeden uspokojivý a to ten - dobrý. Ovšem na konci hry se můžete rozhodnout také pro špatný konec. Kde je ale ten třetí? Po vypuštění jezera můžete na dně najít výpusť. Výpusť s varováním "Danger", "Don't jump in the drain", "You will die", neodolala jsem tehdy, neodolala jsem nyní. Ovšem před skokem doporučuji hru uložit!

..

Na internetu můžete ke hře najít návod. Samotná hra je také k nalezení, dokonce pro Windows 7 a vyšší. Na českých stránkách se také připravuje český překlad z dlouhé chotby nebo překlad z disketek (pro hru neexistuje čeština).

Hádanky ve hře se neopakují, naopak, každá je jiná, originální a časem se jejich obtížnost stupňuje. Máte rádi pexeso? Tak to se můžete těšit na ultra pexeso a věřte mi... tady ten papír potřebovat budete.

..

V současné době vzníká další plastelínovka od autorů Neverhoodu s názvem Armikrog. Klaymen už se na dobrodružství podílet nebude, zato se můžeme těšit na Tommynauta a jeho barvoslepého psa Beak-Beaka. V roce 1998 také vyšlo pokračování Skullmonkeys ale pouze pro Playstation a navíc se nejednalo o adventuru, ale o klasickou "skákačku".
 
 

Reklama
Copyright BellaQa | 2009 - 2016 | www.bellaqa.blog.cz | royal.horses@seznam.cz | insta: ac_clarejames
.