..Nejčtenější článek: Příjmení.


...Jestli jste trochu jako já a máte problém vymyslet například anglická příjmení do svých povídek, na wiki je
...celkem slušný seznam ... některá příjmení vám tady dám ...
...Pro začátek: Příjmení vznikala postupně, zprvu u šlechticů v podobě přídomku. Například v 16. století již
...příjmení používala většina obyvatel, příjmení však nebylo striktně dědičné. V minulosti docházelo v některých
...obdobích nezřídka k tomu, že členové určité rodiny přejímali příjmení podle označení hospodářské usedlosti,
...na níž se usídlili, a která byla takto pojmenována zpravidla po dřívějších majitelích. Povinné používání
...příjmení v českých zemích zavedla císařovna Marie Terezie.
.číst článek................

Journaling

24. června 2016 v 12:24 | © Bellaqa
Když jsem tento článek psala poprvé, byl hrozně obsáhlý a při tom neobsahoval to, co jsem si představovala. Tak jsem trochu pozměnila taktiku a místo dlouhého článku s obšírným obsahem jsem se rozhodla pro každou kategorii vypsat vlastní článek. O co vlastně jde:

Journaling // Žurnál (journal) (francouzské slovo, které znamená noviny nebo deník) je novinářský produkt, nebo zvláštní forma denního záznamu nebo záznamu o nějaké činnosti. - wikipedia

Významů má tento výraz JOURNALING nespočet a to proto, že je na uživateli, jak konkrétně se rozhodne zmíněný "deník" využít. Proto jsem se rozhodla seznámit kreativní nadšence s tímto světem, který nesvazuje pravidly ani nediktuje ty správné postupy. Kouzlo této aktivity spočívá právě v její individualitě. Mým dnešním cílem je dát pár příkladů, jak zkloubit kreativní nápady právě se světem deníčkaření.

Osobní příběh: Začalo to jednoduše tím, že jsem si chtěla vést deník. Správně. Ve dvaadvaceti letech se mi zastesklo po dobách v malé školní lavici, kdy jsem si takový trapný deníček vedla. Pořád ho mám, takže vím, že trapný opravdu byl -_-
Zkrátka neobsahoval pořádné zážitky ani pocity, natož pak správnou gramatiku. Když jsem dostala svůj Wreck This Journal, kreativitě jsem propadla. Bavilo mě vymýšlet stále nové a nové způsoby a možnosti byly doslova nekonečné. A to se bavíme o jedné knize, která slouží právě k osvobození vaší duše od pravidel a morálního myšlení. Tak jsem ty způsoby rozšířila k jiné knize. A to úplně prázdnému sešitu o pouhých 96 čtverečkovaných listech.

Můj milý deníčku // může se jednat o kombinaci denních záznamů, zapisování zážitků z událostí, které nějak ovlivnily váš život nebo třeba pocity, které jste zažívali během skládání důležité životní zkoušky. Nemusí jít jen o denní záznamy, stejně tak se člověk svému deníčku může vypovídat z depresivní nálady nebo naopak zapsat si den, na který si jednou rád vzpomene.

Bullet Journal // jistou alternativou takového deníčku je právě bullet journal, což je zkrátka deník psaný povětšinou formou odrážek. Nejde jen o psaní denních záznamů, ale také o seznamy věcí, které bychom měli/chtěli udělat a jejich zapsáním si uděláme plán, který pak po nějakou dobu plníme. Tento způsob se dost rozmohl a přestože (jak jsem již zmínila) neexistuje jeden správný způsob, spousta lidí to dělá úplně stejně. Může také nahradit klasický diář.

Pětileté otázky a odpovědi // i tento druh deníků se poslední dobou po internetu znatelně šíří. Je několik druhů, ale jejich podstata je stejná. Po dobu jednoho roku každý den vyplň odpověď na otázku daného dne (podle data) a jakmile uběhne jeden rok, začni znovu. Odpovídej na otázky, na které už padla odpověď a sleduj, co se změnilo. Vidíš věci jinak?

Dream Journal // deník snů, snář, ať už ho nazvete jakkoliv jeho účelem je zpřístupnit si svět, kde je vše možné. Už jste slyšeli o lucidním snění? Pomocí trénování se totiž dá docílit úplné kontroly nad vlastními sny. Nelíbí se vám, že se ve vašem snu opět objevují scény, které vám po probuzení nedají znovu spát? Tak jednoduché to sice není, ale procvičovat si mozek nemůže být na škodu. Navíc zapamatovat si sen v detailech na déle než půl hodiny bývá zřídkakdy jednoduché.

Sketch book // takový skicák je nutnou výbavou každého kreativce. Pokud rádi kreslíte, samozřejmě. Nikdy totiž nevíte, kdy vás popadne umělecký průjem (ano, použila jsem to slovo -_-) nebo kdy narazíte na scenérii, kterou je třeba zvěčnit.

Scrap book // Ať už rádi děláte koláže nebo zaznamenáváte životní události kreativní cestou, scrapbookové album je skvělým řešením. Necháváte si účtenky, vstupenky, letáčky, roztomilé obaly od sladkostí a jiné pitominy? Zkuste je zakomponovat na barevný papír třeba s krátkým textem o události nebo přidejte fotky, aby slova nebyla potřeba.

Čtenářský deník // Pokud jste alespoň trochu jako já a přeskakujete od jedné série k druhé, může se stát, že zapomenete oč vlastně běží. Nejde o čtenářský deník v pravém slova smyslu. Tady nemusíte zatajit děj, aby nedošlo k vyzrazení zápletky. Naopak. Pokud si potřebujete udělat poznámky, abyste u čtení dalšího dílu (což může být klidně za půl roku) nebádali, co že se to vlastně posledně stalo a vy tak nemuseli znovu pročítat předchozí díl, rozhodně vám prázdný sešit poslouží.

Travel journal // Pokud hodně a rádi cestujete, určitě se vybavte něčím, kde budete moct zdokumentovat všechna ta skvělá místa, která jste mohli navštívit nebo skvělé restaurace, abyste se do nich mohli vrátit. Dlouhé cesty vlakem, snaha udržet ospalého řidiče po dvanácti hodinách za volatem vzhůru, dítě, které vám v letadle kope do sedadla, výšplat na nejvyšší horu, jakou jste kdy ani přes mračna nemohli vidět. To vše jsou zážitky, které si zaslouží být znovu přečteny, třeba až budete o berlích a o takových dobrodružstvích budete jen snít.

Takže máte doma prázdný sešit? A nebo třeba deset? Protože máte rádi diáře a deníky a některé jste si prostě museli koupit, jenže nevíte co s nimi? Tak zkuste třeba knihu receptů, nebo přidejte ty, které byste rádi vyzkoušeli. Co takhle deník, do kterého budete zaznamenávat každý koncert, který navštívíte? Nebo každou párky, kterou jste s kamarády ovladli, i když si to úplně nepamatujete. Chcete se zlepšit v angličtině? Co takhle deník s texty píšniček... během psaní vám kolikrát dojde, co že to tam zpívají a pokud si najdete i překlad, spoustu se naučíte.

Rozhodně nebudete litovat času stráveného sami pro sebe. O sobě a pro vás. Pokud chcete vynaložit své kreativní sklony správným směrem, deníkem nic nezkazíte. Zaznamenejte to, co si pamatujete z dětství. Udělejte si seznam míst, které chcete navštívit. Popište, jak si představujete svůj život za deset let... takový, jaký byste ho chtěli mít. Sem tam si vypujčete citát nebo přilepte nějaký obrázek nebo ho sami nakreslete. Udělejte si měsíční plán, cvičební plán, studijní plán... zorganizujte svůj život.

Taková věc sice nepromluví ke každému, ale pokud máte nadbytek energie a chtěli byste ji kreativně využít, rozhodně je spousta způsobů, jak to udělat. A pokud si nedáte zbytečná pravidla, která bude těžké dodržovat, nemělo by vás od toho ani nic odradit.

Dílo, které člověk vytváří, není nic jiného než forma deníku.

-Pablo Picasso
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Copyright BellaQa | 2009 - 2016 | www.bellaqa.blog.cz | royal.horses@seznam.cz | insta: ac_clarejames
.