..Nejčtenější článek: Příjmení.


...Jestli jste trochu jako já a máte problém vymyslet například anglická příjmení do svých povídek, na wiki je
...celkem slušný seznam ... některá příjmení vám tady dám ...
...Pro začátek: Příjmení vznikala postupně, zprvu u šlechticů v podobě přídomku. Například v 16. století již
...příjmení používala většina obyvatel, příjmení však nebylo striktně dědičné. V minulosti docházelo v některých
...obdobích nezřídka k tomu, že členové určité rodiny přejímali příjmení podle označení hospodářské usedlosti,
...na níž se usídlili, a která byla takto pojmenována zpravidla po dřívějších majitelích. Povinné používání
...příjmení v českých zemích zavedla císařovna Marie Terezie.
.číst článek................

Červen 2016

Pětileté deníky a další zajímavé série

25. června 2016 v 14:41 | © Bellaqa
Pětileté otázky a odpovědi // i tento druh deníků se poslední dobou po internetu znatelně šíří. Je několik druhů, ale jejich podstata je stejná. Po dobu jednoho roku každý den vyplň odpověď na otázku daného dne (podle data) a jakmile uběhne jeden rok, začni znovu. Odpovídej na otázky, na které už padla odpověď a sleduj, co se změnilo. Vidíš věci jinak?


Tyto deníčky jsou skvělým doplňkem pro váš stůl. Skvěle vypadají a rozhodně je dobré, mít je na očích. K jejich vyplňení byste si totiž měli denně vyhradit alespoň jednu minutku. Druhů je hned několik. Nejznámější je asi Q & A (který si můžete například objednat na stránkách bookdepository.com, které nabízí doručení celosvětově zdarma) nebo One line a day, který neomezuje otázkami, pouze nabádá k napsání věty denně.

Podobnou obdobou je napříkal deníček One Sketch a Day, který sice není pětiletý, ale nabízí prostor k nakreslení obrázků, tentokrát po dobu jednoho roku. Nebo například série 642 Things to ..., ve které budete moct kreslit (OBR) nebo psát (OBR) to, co si na vás autoři nachystali.

Pro milovníky seznamů doporučuji zase sérii Listography (OBR // OBR), do které si můžete zapsat místa, které byste rádi navštívili, hudbu, kterou rádi posloucháte nebo jak si představujete svou budoucnost.

Bohužel se zatím nedají koupit v češtině, ale třeba se jich jednou dočkáme, jejich popularita ve světě by mohla donutit české nakladatele k jejich překladu.

Bullet Journal

24. června 2016 v 15:20 | © Bellaqa
Bullet Journal // jistou alternativou takového deníčku je právě bullet journal, což je zkrátka deník psaný povětšinou formou odrážek. Nejde jen o psaní denních záznamů, ale také o seznamy věcí, které bychom měli/chtěli udělat a jejich zapsáním si uděláme plán, který pak po nějakou dobu plníme. Tento způsob se dost rozmohl a přestože (jak jsem již zmínila) neexistuje jeden správný způsob, spousta lidí to dělá úplně stejně. Může také nahradit klasický diář.

Nikdo vás nemůže nutit držet se pravidel, přesto jich bullet journal spoustu má. Anglický popis takových pravidel můžete najít zde: bulletjournal.com. Jedná se například o tzv. index, což je zkrátka rejstřík - neboli výčet všech stran, a co se na nich nachází nebo měsíční a denní záznamy, což je smyslem celého bullet journal.

Zázemím pro tento druh deníku se stal mimo jiné youtube, kde bloggerky rády ukazují jejich deník nebo celý měsíc ve videu plánují. Ať už se ale díváte na jekékoliv video, málokdy narazíte na nějakou zajímavou novinku, obzvlášť, pokud jste takových videí viděli desítky.

Uvádím zde video z kanálu Boho Berry a Planer Holics, jelikož jejich videa jsou nejznámější a můžete také navštívit jejich weby. Jiné youtube kanály v oblasti bullet journal nesleduji, protože sama ho nevedu, jen se někdy nechám inspirovat nebo si zkrátka vezmu to dobré, co bullet journaling nabízí.V té umělečtější verzi se bullet journal objevuje s rámečky a bannery nebo květinovými vzory, které začali používat téměř všichni, ve snaze zkrášlit svůj deníček tak, jako to ukazují obrázky na pinterestu. Stejně tak se objevilo několik typů kaligrafie, které jsou mezi bullet journalisty oblíbené. Jak jsem již zmínila, sama bullet journal nemám a nechystám se s ním začít, protože ráda používám plné věty a systém odrážek není tak úplně pro mě. Stejně tak nepotřebuji denní záznamy - k tomu mám klasický roční diář, a všechny ostatní plány a zážitky si zapsuji do obyčejného deníčku.

Přesto je bullet journal skvělým spoolečníkem pro hardcore uživatele, kteří si rádi plánují svůj den do puntíku. Spousta doplňků takového deníku je totiž také sledovač, který udržuje vaši denní dávku tekutin, denní dávku seriálů nebo úplně všeho najednou.

Lord of the Rings - koncert

24. června 2016 v 13:52 | © Bellaqa
Sobota pět hodin, metro hlavního města, směr O2 aréna, cíl - sjednotit společenstvo prstenu. Nebo to alespoň vidět, znovu, tentokrát s živou hudbou, protože 3D zkrátka není pro závisláka dostačující zážitek.
Když jsme viděli před arénou ty hordy, trochu to připomínalo skřety valící se síněmi Morie, ale to předbíhám. Nejdříve jsme se museli dostat přes bránu, najít svá místa (která nám obsadil pán, naštěstí si jen spletl sektor) usadili jsme se a s patnácti minutovým zpožděním napnutě, plné očekávání seděli a čekali na orchestr. Když začali hrát, naskočila nám husí kůže. Hudba se ozývala celou arénou a my důvěrně znali každý tón. Pokaždé, když se sbor postavil a upoutal svou pozornost, atmosféra nás úplně strhla. Když přecházela hudba od poklidné do hlasitější, když jsme mohli sledovat orchestr, který celé tři hodiny odehrál bez sebemenší chyby, až jsme kolikrát zapoměli, že to není hudba přímo z filmu, když jsme dokázali předříkávat každou hlášku... přesně takový zážitek byl jeden z těch, na které nechcete nikdy zapomenout, jeden z těch, které byste si klidně zopakovali ... přesně to se chystám udělat příští rok v únoru... bude totiž načase rozcuchat Sarumanovy bílé kadeře a ubránit Helmův žleb. Na co se ale těším nejvíce je třetí díl a The Edge of Night Billyho Boyda, přestože tam nebude osobně, ale zpívat ho uslyším ^^


Feed your dogs -Ramsay Bolton

24. června 2016 v 13:20 | © Bellaqa
Už nějakou dobu vlastním nažehlovací papíry, se kterými bych měla být schopná vytisknout vzor a prostě ho nažehlit na triko. Chybí mi jedna zcela obyčejná, zato důležitá věc (a žehlička to není). Nemám inkoustovou tiskárnu, na kterou jsou papíry dělané. Paráda...

Tak jsem si na seznam dalších deseti důležitých věcí, které si chci koupit (seznam obsahující třeba skateboard, knihovnu nebo auto) připsala taky inkoustovou tiskárnu. To abych začala krást... nebo se dala na politiku. Je v tom vlastně rozdíl?

Když jsem viděla zatím poslední (9) díl Game of Thrones, byl to jeden z těch, o kterých další hodinu přemítáte. Domnívám se, že každý fanoušek už díl viděl, takže se nebojím prohlásit, že to byl díl plný zklamání. Neukázali totiž pořádně to, co všichni chtěli vidět. A to pořádný a detailní konec jedné zbastarděné postavy. (Jinak byl díl parádní - jak se na devítku sluší). A právě tento díl mě nakopnul k překopání svého seznamu a upřednostnění tiskárny před takovým autem, které by se mi dost hodilo při dojíždění do práce (ona ta tiskárna zas není taková investice, když si představíte, že na auto, které jsem si vysnila, nevydělám ani tím, že začnu krást). Nic totiž neukáže světu, že jste fanouškem čehokoliv, než kus oblečení s logem nebo citátem.

Takže kromě dalších stopadesáti návrhů jsem přidala jeden, který světu ukáže, že nechat své mazlíčky hladovět se nevyplácí!


Můj milý deníčku

24. června 2016 v 12:28 | © Bellaqa
Můj milý deníčku // může se jednat o kombinaci denních záznamů, zapisování zážitků z událostí, které nějak ovlivnily váš život nebo třeba pocity, které jste zažívali během skládání důležité životní zkoušky. Nemusí jít jen o denní záznamy, stejně tak se člověk svému deníčku může vypovídat z depresivní nálady nebo naopak zapsat si den, na který si jednou rád vzpomene.

Hlavním a zároveň jediným pravidlem takového deníku je: Žádna pravidla neexistují. Mělo by se jedna o něco osobního, takže hlavní roli hraje jedinečnost, osobitost a kreativita. Takový deníček má spoustu účelů:
- zabití času - spolehlivě dokáže zabavit na hodinu, ale i na pár minut
- zlepšení kreativních dovedností - sem tam využít kaligrafii nebo něco nakreslit, deníku rozhodně neuškodí
- záplata na děravou hlavu - skvělá příležitost střádat nedůležité myšlenky, odložte lepící papírky nebo je lepte přímo do deníku
- zavzpomínání na staré dobré časy - využít stránku na popsání skvělého zážitku, pomůže celou věc udělat doslova nezapomenutelnou


Nápady, jak takový deníček využít:
Stránka věnovaná něčemu, co máte rádi a chcete si o tom udělat záznam, např. pro své budoucí já (Oblíbené místo, osoba, hudba, seriál... pokud jste do něčeho tak zapálení a něco hrozně moc milujete, určitě dokážete popsat celou stránku).
Seznam věcí, které udělat, koupit nebo třeba přečíst. Udělejte si tak například i konkrétní plány, kdy, co chcete stihnout.
Popis místa nebo činnosti z dětství, které si ještě pamatujete.
Inspirativní stránky - ukradněte verš, hlášku, citát nebo text písně a vyhrajte si s estetickou stránkou deníku.
Recept nebo jiný návod. Dobře poslouží například při pracování s elektronikou, kterou použiváte jednou za sto let, ale až budete příště zase hledat návod, budete přesně vědět, kde hledat.
Klasický denní / měsíční záznam. I zde se dá využít seznam věcí, které je třeba udělat nebo seznam všech událostí, které se ten měsíc udály. Ničemu neuškodí ani například záznam o vedení financí.
Popis sebe sama. Jak se momentálně vidíte nebo kam směřujete.

A přestože světu milovníků deníčků teď vládne Bullet Journal a Sketch book, věřím, že takový multifunkční deníček je tou nejlepší volbou. Spoustu inspirace můžete posbírat například na stránce pinterest.com a nikde se nepíše, že byste nemohli převést právě pravidla bullet journal do svého deníku.

TIP: Pokud máte chuť se do deníčku pustit, ale jeho kreativní stránka by pro vás mohla bt překážkou nebo vás zkrátka vybarvování a citace nebaví, vřele doporučuji knihu Kreativní terapie - Inspirativní zápisník, na jehož stránkách naleznete předpřipravené rámečky, omalovánky nebo citáty, které vybízejí k zaplnění.


Journaling

24. června 2016 v 12:24 | © Bellaqa
Když jsem tento článek psala poprvé, byl hrozně obsáhlý a při tom neobsahoval to, co jsem si představovala. Tak jsem trochu pozměnila taktiku a místo dlouhého článku s obšírným obsahem jsem se rozhodla pro každou kategorii vypsat vlastní článek. O co vlastně jde:

Journaling // Žurnál (journal) (francouzské slovo, které znamená noviny nebo deník) je novinářský produkt, nebo zvláštní forma denního záznamu nebo záznamu o nějaké činnosti. - wikipedia

Významů má tento výraz JOURNALING nespočet a to proto, že je na uživateli, jak konkrétně se rozhodne zmíněný "deník" využít. Proto jsem se rozhodla seznámit kreativní nadšence s tímto světem, který nesvazuje pravidly ani nediktuje ty správné postupy. Kouzlo této aktivity spočívá právě v její individualitě. Mým dnešním cílem je dát pár příkladů, jak zkloubit kreativní nápady právě se světem deníčkaření.

Osobní příběh: Začalo to jednoduše tím, že jsem si chtěla vést deník. Správně. Ve dvaadvaceti letech se mi zastesklo po dobách v malé školní lavici, kdy jsem si takový trapný deníček vedla. Pořád ho mám, takže vím, že trapný opravdu byl -_-
Zkrátka neobsahoval pořádné zážitky ani pocity, natož pak správnou gramatiku. Když jsem dostala svůj Wreck This Journal, kreativitě jsem propadla. Bavilo mě vymýšlet stále nové a nové způsoby a možnosti byly doslova nekonečné. A to se bavíme o jedné knize, která slouží právě k osvobození vaší duše od pravidel a morálního myšlení. Tak jsem ty způsoby rozšířila k jiné knize. A to úplně prázdnému sešitu o pouhých 96 čtverečkovaných listech.

Můj milý deníčku // může se jednat o kombinaci denních záznamů, zapisování zážitků z událostí, které nějak ovlivnily váš život nebo třeba pocity, které jste zažívali během skládání důležité životní zkoušky. Nemusí jít jen o denní záznamy, stejně tak se člověk svému deníčku může vypovídat z depresivní nálady nebo naopak zapsat si den, na který si jednou rád vzpomene.

Bullet Journal // jistou alternativou takového deníčku je právě bullet journal, což je zkrátka deník psaný povětšinou formou odrážek. Nejde jen o psaní denních záznamů, ale také o seznamy věcí, které bychom měli/chtěli udělat a jejich zapsáním si uděláme plán, který pak po nějakou dobu plníme. Tento způsob se dost rozmohl a přestože (jak jsem již zmínila) neexistuje jeden správný způsob, spousta lidí to dělá úplně stejně. Může také nahradit klasický diář.

Pětileté otázky a odpovědi // i tento druh deníků se poslední dobou po internetu znatelně šíří. Je několik druhů, ale jejich podstata je stejná. Po dobu jednoho roku každý den vyplň odpověď na otázku daného dne (podle data) a jakmile uběhne jeden rok, začni znovu. Odpovídej na otázky, na které už padla odpověď a sleduj, co se změnilo. Vidíš věci jinak?

Dream Journal // deník snů, snář, ať už ho nazvete jakkoliv jeho účelem je zpřístupnit si svět, kde je vše možné. Už jste slyšeli o lucidním snění? Pomocí trénování se totiž dá docílit úplné kontroly nad vlastními sny. Nelíbí se vám, že se ve vašem snu opět objevují scény, které vám po probuzení nedají znovu spát? Tak jednoduché to sice není, ale procvičovat si mozek nemůže být na škodu. Navíc zapamatovat si sen v detailech na déle než půl hodiny bývá zřídkakdy jednoduché.

Sketch book // takový skicák je nutnou výbavou každého kreativce. Pokud rádi kreslíte, samozřejmě. Nikdy totiž nevíte, kdy vás popadne umělecký průjem (ano, použila jsem to slovo -_-) nebo kdy narazíte na scenérii, kterou je třeba zvěčnit.

Scrap book // Ať už rádi děláte koláže nebo zaznamenáváte životní události kreativní cestou, scrapbookové album je skvělým řešením. Necháváte si účtenky, vstupenky, letáčky, roztomilé obaly od sladkostí a jiné pitominy? Zkuste je zakomponovat na barevný papír třeba s krátkým textem o události nebo přidejte fotky, aby slova nebyla potřeba.

Čtenářský deník // Pokud jste alespoň trochu jako já a přeskakujete od jedné série k druhé, může se stát, že zapomenete oč vlastně běží. Nejde o čtenářský deník v pravém slova smyslu. Tady nemusíte zatajit děj, aby nedošlo k vyzrazení zápletky. Naopak. Pokud si potřebujete udělat poznámky, abyste u čtení dalšího dílu (což může být klidně za půl roku) nebádali, co že se to vlastně posledně stalo a vy tak nemuseli znovu pročítat předchozí díl, rozhodně vám prázdný sešit poslouží.

Travel journal // Pokud hodně a rádi cestujete, určitě se vybavte něčím, kde budete moct zdokumentovat všechna ta skvělá místa, která jste mohli navštívit nebo skvělé restaurace, abyste se do nich mohli vrátit. Dlouhé cesty vlakem, snaha udržet ospalého řidiče po dvanácti hodinách za volatem vzhůru, dítě, které vám v letadle kope do sedadla, výšplat na nejvyšší horu, jakou jste kdy ani přes mračna nemohli vidět. To vše jsou zážitky, které si zaslouží být znovu přečteny, třeba až budete o berlích a o takových dobrodružstvích budete jen snít.

Takže máte doma prázdný sešit? A nebo třeba deset? Protože máte rádi diáře a deníky a některé jste si prostě museli koupit, jenže nevíte co s nimi? Tak zkuste třeba knihu receptů, nebo přidejte ty, které byste rádi vyzkoušeli. Co takhle deník, do kterého budete zaznamenávat každý koncert, který navštívíte? Nebo každou párky, kterou jste s kamarády ovladli, i když si to úplně nepamatujete. Chcete se zlepšit v angličtině? Co takhle deník s texty píšniček... během psaní vám kolikrát dojde, co že to tam zpívají a pokud si najdete i překlad, spoustu se naučíte.

Rozhodně nebudete litovat času stráveného sami pro sebe. O sobě a pro vás. Pokud chcete vynaložit své kreativní sklony správným směrem, deníkem nic nezkazíte. Zaznamenejte to, co si pamatujete z dětství. Udělejte si seznam míst, které chcete navštívit. Popište, jak si představujete svůj život za deset let... takový, jaký byste ho chtěli mít. Sem tam si vypujčete citát nebo přilepte nějaký obrázek nebo ho sami nakreslete. Udělejte si měsíční plán, cvičební plán, studijní plán... zorganizujte svůj život.

Taková věc sice nepromluví ke každému, ale pokud máte nadbytek energie a chtěli byste ji kreativně využít, rozhodně je spousta způsobů, jak to udělat. A pokud si nedáte zbytečná pravidla, která bude těžké dodržovat, nemělo by vás od toho ani nic odradit.

Dílo, které člověk vytváří, není nic jiného než forma deníku.

-Pablo Picasso
Copyright BellaQa | 2009 - 2016 | www.bellaqa.blog.cz | royal.horses@seznam.cz | insta: ac_clarejames
.