..Nejčtenější článek: Příjmení.


...Jestli jste trochu jako já a máte problém vymyslet například anglická příjmení do svých povídek, na wiki je
...celkem slušný seznam ... některá příjmení vám tady dám ...
...Pro začátek: Příjmení vznikala postupně, zprvu u šlechticů v podobě přídomku. Například v 16. století již
...příjmení používala většina obyvatel, příjmení však nebylo striktně dědičné. V minulosti docházelo v některých
...obdobích nezřídka k tomu, že členové určité rodiny přejímali příjmení podle označení hospodářské usedlosti,
...na níž se usídlili, a která byla takto pojmenována zpravidla po dřívějších majitelích. Povinné používání
...příjmení v českých zemích zavedla císařovna Marie Terezie.
.číst článek................

Listopad 2015

Proč je nebe modré?

30. listopadu 2015 v 20:11 | © Bellaqa |  Science and stuff
Zjišťování něčeho tak primitivního, jako je barva nebe se může jevit jako záležitost pěti minut. Bohužel fakta jsou rozprostřena po internetu jako modré paprsky v atmosféře. Pokusila jsem se dát několik informací dohromady a vzešel z toho tento článek. Doporučuji ho brát s rezervou, při přepisování jsem mohla někde udělat chybu, ale v podstatě je vše vysvětleno stejně. Takže až se vás nějaké dítě zeptá, proč je nebe modré (protože ty malé potvůrky se na takové záludné otázky ptají), už víte, co jim odpovědět. Pro ty, které nezajímají fyzikální odborné kecy doporučuji přeskočit na konec článku, kde je vše vysvětleno po lopatě. Velmi polopatě...
PROČ JE NEBE MODRÉ?

Na začátek bychom si mohli vysvětlit, co to vlastně nebe je. Jde o část zemské atmosféry (vrstva plynů obklopující vesmírné těleso, která existuje pouze za předpokladu, že má těleso dostatečnou hmotnost na to vázat plyn gravitační silou), která je viditelná z povrchu planety. Ovšem teprve dlouhodobé působení bakterií a rostlin změnilo naši bezkyslíkovou atmosféru. Jakmile byl podíl kyslíku dostatečný, vytvořila se ochranná ozonová vrstva a nebe získalo svou typickou modrou barvu.


Space for negative comments

2. listopadu 2015 v 20:55 | © Bellaqa |  Stránka po stránce
Když má člověk jedno z těch období, kdy by se nejraději zachumlal do deky a zapomněl na všechno trápení světa, možná by nebylo na škodu udělat si takovou menší vlastní terapii. Mám teď v práci celkem těžké období a začíná zima, což není zrovna mé nejoblíbenější období (vyloženě jen kvůli ochlazení), tak nemám daleko k depresi nebo menšímu psychickému zhroucení. Zrovna dneska mám volno, což se sice nedá říct i o zítřejším dni, ale budu se zabývat tímto okamžikem. Před chvíli jsem si udělala vlastní svíčku (dušičkové zboží šlo teď v obchodech do výprodejů a rozpustit takovou obyčejnou svíčku, přidat do ní voskovku a přelít do pěkný skleničky není vůbec na škodu - navíc když se ovoní příjemnými mátovými kapičkami ^^) a teď nemám do čeho píchnout.

Napadlo mě, že bych teda alespoň přispěla nějakým článkem, protože je tu mrtvo, což mě mrzí, ale rozhodně tomu nepomůže nic nedělání, Tak jsem si spojila svoji současnou náladu s nápadem na článek. V "destrukčním deníku" je totiž stránka - jak název článku napovídá: Space for negative comments ... no dobře ne napovídá, ale rovnou to prozrazuje.

Protože do svého "Wreck this journal" ráda přidávám věci, které mám ráda, tentokrát jsem se zaměřila na jednu ze svých závislostí. Hudba. Konkrétně Linkin Park... skupina, která mě provází doslova celým životem.
Hudba obecně je něco, co mi dokáže měnit náladu už jen tím, že na ni pomyslím. Stačí představit si melodii a pocit, který mám při jejím poslechu. Je tedy dobrým pomocníkem při těch chmurnějších dnech.

Negativní komentáře na této stránce jsou jedna věc, ale deník po mě chce, abych přidala vnitřní kritiku sebe sama. Což je hrozně jednoduché a těžké zároveň. Vím moc dobře, co na sobě nenávidím, ale mám se až moc ráda na to, abych si sama způsobovala deprese tím, že se budu ponižovat nebo se shazovat. Naopak jsem tady pro sebe, abych se podpořila a dodala si síly, když nikdo jiný netuší, že bych povzbudit potřebovala.

Tak jsem nakreslila Chestera z klipu Breaking the Habit a přidala text z písně Don't Stay, což je negativní až až... zajímavé, že právě takové písničky ve mě vyvolávají jen hezké vzpomínky...

Políčka na negativní komentáře vypíšu, až budu potřebovat dostat ze sebe něco ven... prozatím se držím.

Adventní kalendář (originálnější název mě nenapadl)

1. listopadu 2015 v 20:10 | © Bellaqa

Tak jsem přemýšlela čím bych ozvláštnila letošní Vánoce (když už má člověk ty prachy na to udělat jinému radost). A ráda bych se podělila o nápad, kterým jsem se inspirovala - jak jinak - na internetu. Hrozně ráda dostávám opožděné Vánoční dárečky. Tím mám na mysli ty od kamarádů, které přinesou až po Štědrém dni... ale hlavně pak ty, které rodina schová do skříně, abyste na ně nenarazili a pak je zapomenou šoupnout pod stromeček. No a to se tak jednou vyklízí skříň (ať žije jarní úklid) a na Vás vypadne zapomenutá krabička obalená drahým kusem papíru, který je odsouzen k tomu být zohýbán a nakonec roztrhán a vyhozen (RIP - stromy... již cca od prosince 3. století)

O čem jsou především Vánoce? Klid a mír jasně... ale když člověk rád dává dárky a dělá lidem radost, což dělá radost jemu... Vánoce jsou pro něj především těmi několika hodinami od štědrovečerní večeře (včetně její přípravy) přes rozbalování dárků po sledování pohádek a filmů, na které pravidelně kouká každý rok (Ať žijí Pelíšky a Tři oříšky!) Tak mě napadlo skloubit pár věcí dohromady a vzešel z toho vskutku neoriginální nápad vytvořit dárek ve formátu adventního kalendáře, který zná snad každý český dítě. Otevřít hned prvního třiadvacet okének, protože mňam čokoláda, co nejlépe zamaskovat, že jsme je otevřeli, hádat co za patvar to vlastně jíme a nechat si dvacetčtyřku na Štědrý den, protože jinak by nepřišel Ježíšek.

Zjednodušeně... vtip je v tom nakoupit dvacet čtyři věcí, které darovat někomu každý den už od prvního prosince.


Abych to rozvedla... plánuji letos pro svou sestru takový menší kalendář udělat. Už jsem si načrtla jak by měl vypadat (jako jehličnatý strom - opět velmi originální). Chtěla bych ho udělat z krabiček (buď je z papíru/kartonu/krabice od cereálií vyrobím nebo použiju krabičky z různých kosmetických přípravků a jednoduše je obalím balícím papírem), tyhle krabičky pak k sobě přidělám a v každé bude jedna maličkost. A když říkám maličkost, myslím tím dárečky z Ebaye v hodnotě tak zanedbatelné, že po i tom co jich nakoupíte dvacet čtyři... ne, bude to i tak celkem slušná pálka, ale pokud na to člověk prostředky má a jeho mysl je otevřená kreativnímu zpracování dárků (protože nejhezčí dárky jsou ty, které člověk sám vyrobí) pak proč ne?

Začala jsem zkupovat čínský aukcionáře už teď, protože jejich doručovací lhůta se pohybuje okolo 30dní, což je trochu nevýhoda pro ty, co nakupují dárky na poslední chvíli. Ale dá se to zvládnout i bez Číňanů. Věřím, že v okolí každého člověka (alespoň v jeho dojezdové vzdálenosti) se nachází nějaký obchůdek s levnými věcmi. Ať už to jsou náušnice a přívěsky, lepící papírky ve tvaru třeba hovínka, plyšáci, sošky, svíčky, laky na nehty ...teď prostě jen vyjmenovávám věci co vidím kolem sebe... a ne, nemám lepící papírky ve tvaru hovínka =(

Mezi dárky může být klidně i nějaká ta dobrota (abychom dodrželi tu podstatu klasického čokoládového adventního kalendáře) a nebo pak dárky ve vetší hodnotě, které vaše oběť chce, jako třeba knihy, CDčka, parfém, kus nebe...

Nakonec to může dopadnout tak, že dárek na dvacátého čtvrtého bude ten nejdražší nebo zkrátka nejlepší, a i když bude jen jeden, obdarovaný bude i tak vděčný za (skoro) celý měsíc plný překvapení a dárků (pokud není Dudley Dursley). Tak až mi nějaká ta maličkost přijde a já budu vědět jak velký krabičky mám vlastně vyrábět, přihodím i foto hotového kalendáře. Ať tady nemluvím o něčem, co nakonec nezrealizuju... nakonec už jsem sestře vykecala co pro ni chystám a asi by mě zabila, kdybych ji odbyla pár dárky na ten jeden jediný večer.


P.S. pokud máte v rodině žárlivce, nedoporučuju tohle dělat. Buď uděláte toto překvápko pro jednoho a ostatní budou pěkně nakrknutí nebo skončíte s prázdnou peněženkou. A protože jsem dneska ráno vstávala o půl třetí, abych šla do práce, kde na tuhle srandu musím vydělávat... jdu si teď dát zasloužený odpočinek.
Copyright BellaQa | 2009 - 2016 | www.bellaqa.blog.cz | royal.horses@seznam.cz | insta: ac_clarejames
.