..Nejčtenější článek: Příjmení.


...Jestli jste trochu jako já a máte problém vymyslet například anglická příjmení do svých povídek, na wiki je
...celkem slušný seznam ... některá příjmení vám tady dám ...
...Pro začátek: Příjmení vznikala postupně, zprvu u šlechticů v podobě přídomku. Například v 16. století již
...příjmení používala většina obyvatel, příjmení však nebylo striktně dědičné. V minulosti docházelo v některých
...obdobích nezřídka k tomu, že členové určité rodiny přejímali příjmení podle označení hospodářské usedlosti,
...na níž se usídlili, a která byla takto pojmenována zpravidla po dřívějších majitelích. Povinné používání
...příjmení v českých zemích zavedla císařovna Marie Terezie.
.číst článek................

Květen 2015

The Neverhood

2. května 2015 v 21:33 | © Bellaqa |  Hry
1996, plastelína, jeden chytrý nápad, sympatická hlavní postava a naprosto šílený soundtrack. Zplácejte to všechno dohromady a vyjde vám jedna z nejlepších adventur všech dob! Ne nadarmo se říká, že staré hry jsou nejlepší a dokazuje to fakt, že se k nim lidé stále vracejí. Vezměme si např. The Incredible Machine, Lemmings, Tomb Raider nebo Jazz Jackrabbit 2. Pravdou zůstává, že The Neverhood zůstane převážně v srdcích hráčů, kteří pamatují minulé století.

Na první pohled by se mohlo zdát, že hra je určená spíše pro malé děti. Nenechte se zmást. I chytřejší mozky se na hádankách ze hry mohou zaseknout. Navíc dítěti může hra připadat děsivá, mluvím z vlastní zkušenosti. Po zhruba deseti-patnácti letech jsem se ke hře vrátila. A hudba mi naháněla stejnou husí kůži, jako tehdy.

Budete potřebovat papír, tužku a hromadu trpělivosti.


Na ovládání se dá zvyknout rychle. Klik sem, klik tam. Záludnější stránkou hry jsou hádanky. Na první narazíte hned v druhé místnosti (páka a dveře v první místnosti tak úplně hádankou nejsou). Některé vyžadují logické uvažování, některé hudební sluch, jiné zase trpělivost. Hra má rychlý spád a dá se z přehledem zvládnout během několika hodin. Tím spíš, pokud si hru z dětství pamatujete. Můžete u ní ale také strávit několik dní. Taky se dost nachodíte. Když jsme se sourozenci hru hráli poprvé, rozesmály nás památné momenty, jako byla cesta dlouhou "pamětní" chodbou nebo jedlá muchomůrka.

..
.
..

Hrou vás provází Klaymen, sice toho moc neví, ale osud Neverhoodu leží v jeho dlouhých rukách. Vlastně ve vašich rukách. S konečným rozhodnutím vám taky pomůže postava Willieho, který pro Klaymena připravil krátkou zprávu na disketkách, které během hry budete sbírat. Postupně se vám odhaluje příběh Hoborga, stvořitele, který si ve své samotě vyfazolil syna Klogga, už to jeho jméno zní prohnaně... ten se pokusí vzít Hoborgu korunu a vládnout Neverhoodu.

Hra má 2 základní pohledy a to 2D (pohled převážně v místnosti nebo v oblasti, kde řešíte nějakou hádanku) a 3D (pohled, ve kterém Klaymena nevidíte, pouze se pohybujete dopředu nebo do stran. Navíc se ve hře vyskytují scénky, během kterých Klaymena neovládáte. Pokud se do hry chcete pustit a zatím jste s ní neměli co dočinění, nedoporučuji v článku pokračovat.


Hra má tři možné konce. Pro mě byl vždy jen jeden uspokojivý a to ten - dobrý. Ovšem na konci hry se můžete rozhodnout také pro špatný konec. Kde je ale ten třetí? Po vypuštění jezera můžete na dně najít výpusť. Výpusť s varováním "Danger", "Don't jump in the drain", "You will die", neodolala jsem tehdy, neodolala jsem nyní. Ovšem před skokem doporučuji hru uložit!

..

Na internetu můžete ke hře najít návod. Samotná hra je také k nalezení, dokonce pro Windows 7 a vyšší. Na českých stránkách se také připravuje český překlad z dlouhé chotby nebo překlad z disketek (pro hru neexistuje čeština).

Hádanky ve hře se neopakují, naopak, každá je jiná, originální a časem se jejich obtížnost stupňuje. Máte rádi pexeso? Tak to se můžete těšit na ultra pexeso a věřte mi... tady ten papír potřebovat budete.

..

V současné době vzníká další plastelínovka od autorů Neverhoodu s názvem Armikrog. Klaymen už se na dobrodružství podílet nebude, zato se můžeme těšit na Tommynauta a jeho barvoslepého psa Beak-Beaka. V roce 1998 také vyšlo pokračování Skullmonkeys ale pouze pro Playstation a navíc se nejednalo o adventuru, ale o klasickou "skákačku".

Hurá, květen

1. května 2015 v 13:40 | © Bellaqa
Tak jsem si řekla, že zase po dlouhé době něčím přispěju. Nic intelektuálního ani vlastně nic zajímavýho. Zasekla jsem se v tom bodě, kdy se máte rozhodnout, co dál s životem a časem, jenž nám byl dán (Gandalfova moudrá slova). Když už je člověku jednadvacet, má za sebou střední a vysoká ho zrovna neláká, má jedinou možnost - jít pracovat. Ale kam...

Každý, kdo práci má už dlouhodobě a neměl v posledních několika letech zkušenosti s hledáním vám řekne, že práci si najde každý, kdo práci chce. Blbost. Jednadvacetiletá, hubená holka o práci jen tak nezavadí. Alespoň ne v tom našem podělaným těžařským kraji. A když už se něco pěkného naskytne, zaměstnavatel vám ani zdvořile na poslaný životopis neodpoví.
Otočme list, protože depky z nezaměstnanosti už mám vlastně dost (protože kdo ví jaké to je pravděpodobně pocítil tlak rodiny, která mě např. podporuje, ale už by taky byly rádi, kdybych si za rohlíky platila svýma)


Proč otáčet list? Protože je květen. Nový měsíc a k tomu všemu skvělý měsíc! Nejen, že pro mě oficiálně začíná teplo (i když za oknem to kdo ví jak skvěle nevypadá), ale právě dnes začíná hokej a to už samo o sobě je pro mě hrozně dobrá zpráva, protože po pár týdnech v roce pak zase necelý rok na takovou událost čekám. NHL pro mě není, protože mám čechy rozeseté po všem možných čertech a nemohla bych si vybrat, komu vlastně fandit (těch mých oblíbenců je přece jenom tolik, že by sestavili celý tým) a ani toho českýho hokeje se člověk moc nenabaží.
Další skvělá věc, která se v květnu děje je premiéra Avengers 2. To si skalní fanoušek jako já nenechá ujít! To by byl hřích.
A nakonec, co mě teď tak na tom květnu ještě těší je Knižní veletrh v Praze. Tam (do Prahy) se chystám hlavně proto, abych očíhla pracovní možnosti v hlavním městě, protože jsem si jistá, že tam se práce hledá lépe než v zapadlém městě na kraji republiky. A když už tam budu v době veletrhu, rozhodně ho hodlám navštívit.

Tak to je vše. Svou nepřítomnost sprostě svádím na League of Legends, kde jsem se taky tak trochu zasekla =/

Copyright BellaQa | 2009 - 2016 | www.bellaqa.blog.cz | royal.horses@seznam.cz | insta: ac_clarejames
.